Facebook‘ta yeni bir virüs dolaşmakta. Bu virüs arkadaşlarınızdan birinin paylaştığı salyt gösterisi isimli video’ya tıkladıktan sonra video’nun açılması için adobe flash player güncellemeli diyerek  baya inandırıcı görsellerle sizi kendisinin adobe olduğuna inandırıp bilgisayara erişim izni vermenizle bulaşıyor ve chrome dahil bilgisayarın bir çok yerine yapışıyor. Virüs pc ye bulaştı mı artık bütün sayfalar otomatik olarak yukarıdaki adreslerden açılıyor. Bu Çözümü aşağıdaki adreste buldum ve windows xp ‘de de sorun çözüldü. Antivirüs hala arıyor bişey bulamadı ama şu an için sorunsuz kullanıma devam edebiliyorum.

Öncelikle eğer bu virüsü bilgisayarınıza yüklediyseniz, Chrome üstünden facebook veya twitter’a erişim sağlamayınız. Eğer girdiyseniz facebook’tan samsung mobile apss vs. tarzı isimli uygulamanın erişim iznini kaldırın başka bir tarayıcıdan. Twitter üstüne herhangi bir uzantıyla yapışmıyor meraklanmayın sadece virüs bulaşmış chrome üstünden girerseniz tweet atabiliyor.

ilk olarak google chrome‘u kapatın

Sonra win7 için C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions adresine gidin.

win xp için C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions adresine gidin.

Orada yüklediğiniz tüm eklentiler vardır. Bu dosyalardan biri o virüslü eklentidir. O dosyaların tamamını silin, bu tüm eklentilerinizin kaybolmasına sebep olur fakat onları sonradan yükleyebilirsiniz.

Başlat>çalıştır’a tıklayın regedit yazın
Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > Extenstions isimli adrese gidin
buradki “jkakdbeksdnfdfıbvaslcdlseşadm” gibi karmaşık isimli satırı silin

Ben denetim masasından program ekle/kaldır girip kaldırdım ama adreste şu şekilde; Sonra bilgisayarınıza revo uninstaller isimli programı indirip kurun ve program üstünden Adobe Flash Player 1,90 isimli uygulamayı kaldırın.

Chrome’u tekrar başlattığınızda virüs tamamen kalkmış olacaktır.

Ben bu yolu kendi bilgisayarımda (windows 7) ve windows xp’de çalışıyor.

Bu yol kayıt defteri onarımları içerdiği için tehlikeli bir yoldur ve yapılan ilk hatada bilgisayarınızı formatlayabilir o yüzden tüm sorumluluk size aittir. Ama Sorun bu şekilde çözüldüyse yinede güncel bir antivirüs ile sistemi tekrar tarattırın.

http://www.bilgisayarbilisim.net/guvenlik-antivirus-spyware-vs-f48/chrome-virus-www-aramamekani-com-t109701.html adresine çözümü yazan farukdogu kullanıcısına çok teşekkür ediyorum